Otroci so ogledalo.
Če jih obdaja ljubezen, jo odsevajo.
Če ljubezni ni, nimajo kaj odsevati.

(Anthoy de Mello)

Portfolio je zbirka gradiv o življenju, razvoju in učenju otroka. Ta gradiva so otrokove risbice, fotografije, različni zanimiv zapiski o njegovi igri, pogovoru, o njegovem razmišljanju in podobno. Gradiva nastajajo tekoma bivanja otroka v vrtcu in se jih sproti shranjuje v mapo. Le to urejata vzgojiteljica in pomočnica vzgojiteljice. Mapa portfolio odseva otrokov razvoj in napredek. Otrok jo rad gleda in ob njej podoživlja pomembne in zanimive trenutke iz svojega življenja.

V portfolio bodo vključeni: različni izdelki otrok s komentarji otrok in vzgojiteljic, fotografije (po želji), opažanja, izjave otrok. Zelo pomemben del predstavlja vključevanje družine v oblikovanje portfolia. Portfolio vsakega otroka se razlikuje, ker zraven izdelkov, ki so za vse otroke enaki, zajema tudi izbirne izdelke, ki jih lahko izbira vzgojiteljica, otrok ali starši posameznika.